| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Tagi
RSS
sobota, 15 sierpnia 2009

Najpierw rozprawmy się z tematem, czy Bóg jest czy Go nie ma. Dla człowieka wierzącego, to pytanie zupełnie retoryczne. A dla niewierzącego? Agnostyk mówi tak: "nie można udowodnić, że Boga nie ma. Ale nie ma też żadnych dowodów, na to że On jest". Otóż są! Naukowe? Naukowe! Proszę bardzo: cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadelupe (XVI w. - zupełnie niewytłumaczalna tajemnica, wobec której najbardziej zaawansowane badania, rozkładają bezradnie ręce), dalej eucharystyczny cud z Lanciano (VIII w.), w którym w sposób zupełnie szokujący podczas Mszy świętej, wino zamieniło się w ludzką krew (grupy AB), a opłatek eucharystyczny w kawałek ludzkiego, mięśnia sercowego (dowody wystawione są w miejscowym kościele w Lanciano; mnich który odprawiał tą Mszę uciekł z niej!), następnie cud z Calandy (XVII w.) - gorliwemu czcicielowi Matki Bożej odrosła amputowana noga (cała Hiszpania ogarnięta szokiem przeprowadziła proces sądowy, zwieńczony aktami notarialnymi potwierdzającymi prawdziwość cudu. Niektóre z nich zachowały się do dnia dzisiejszego). Są jeszcze niewytłumaczalne cuda z Lourdes (uzdrowienia zweryfikowane przez niezależną komisję lekarską i zatwierdzone przez Kościół w liczbie przeszło 60 tysięcy jako cudowne) i wiele, wiele innych. Jezus powiedział: "jeżeli Mi nie wierzycie, to czynom moim wierzcie" (J 10,37). To dlaczego Mu nie wierzymy, albo co gorsza nie chcemy wierzyć? Są dwa główne źródła ateizmu. Tak naprawdę jest ich więcej, ale wszystkie zbiegają się do tych dwóch zasadniczych. Zapytałam kiedyś tunezyjskiego taksówkarza, o prawa kobiet w jego kraju. Odpowiedział: "jest jedna rzecz, która zawsze uczyni kobietę słabą. Ignorancja!". Otóż pierwszym źródłem ateizmu jest IGNORANCJA. Niewiele o Bogu wiemy i niewiele też robimy, żeby  Go poznać. A od tego poznania, zależy... nasze życie! Jeżeli jakiś niedouczony inżynier spowoduje katastrofę budowlaną, to w najlepszym przypadku wyrzucą go z pracy. My natomiast, często w swoim życiu powodujemy różne "katastrofy budowlane", a Bóg... cierpliwie czeka na nasze nawrócenie. "Mówi głupi Boga nie ma" (Ps 14,1) - wykrzykuje Psalmista. I nie ma się co obrażać. Dlaczego głupi? Dlatego, że żyjąc odpowiednio długo na tym świecie nie poznał, że Bóg  jest i działa. A dlaczego nie poznał? I tu zahaczamy o drugi, istotny powód ateizmu czyli GRZECH. Najkrócej rzecz ujmując, ktoś kto z własnej woli daleko stoi od Boga (bo grzeszy czyli po prostu nie zachowuje Jego nauki), nie jest w stanie dobrze Go poznać. Jeżeli na przykład stanę kilometr od swojego rozmówcy, to skąd mam wiedzieć w jakim jest humorze i co chce mi powiedzieć? Dystans, który sami stwarzamy, diametralnie zmniejsza nasze szanse poznania Boga. A im dalej od Boga, tym większe możemy popełnić błędy. I tym gorzej dla nas i naszych bliskich. A zatem "nie bądź niedowiarkiem...". Szkoda zmarnowanego życia!

 

10:36, teologia3
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 sierpnia 2009

Chrześcijaństwo - człowieczeństwo? Hmmm.... Pełnia człowieczeństwa! Wystarczy po nią dobrze sięgnąć!

10:57, teologia3
Link Komentarze (2) »
niedziela, 09 sierpnia 2009

Sądząc po działaniach niektórych, człowiek to największy z możliwych agresorów. Zdolny zniszczyć siebie, zniszczyć innych i planetę, na której żyje. A przecież nie takim stworzył go Bóg. Niedzielna Eucharystia i codzienny Różaniec - to jak podawanie światu kroplówki. Ktoś to cały czas robi.

22:21, teologia3
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 sierpnia 2009

Do Twojego zbawienia nie wystarczy, że Bóg chce Ci odpuścić grzechy. Ty sam jeszcze musisz tego chcieć. Nie wystarczy, że konfesjonał stoi w Kościele. Musisz jeszcze do niego przyjść!

08:34, teologia3
Link Dodaj komentarz »
środa, 05 sierpnia 2009

Kapłani muszą pamiętać, że toczą walkę Dawida z Goliatem. I to jest walka na śmierć i życie. Wieczne życie. Dla siebie i innych. Ich wspomożenie w Imieniu Pana. "Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?" (Rz 8,31). Zaledwie pyszałek.

11:14, teologia3
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 sierpnia 2009

Teologia to nauka o relacji Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem. Bóg pierwszy zaprasza i wychodzi do takiej relacji. Z miłości. Człowiek może ją przyjąć lub odrzucić. Dostał od Boga wolną wolę. I rozum. Żeby pomógł mu słusznie wybierać. Bóg się tak uniżył wobec człowieka, że pozwala Siebie odrzucić. I człowiek to robi tylko w jednym przypadku. Kiedy kompletnie nie wie, że nigdy nie miał i nie będzie miał lepszego Przyjaciela! 

20:11, teologia3
Link Dodaj komentarz »
1 ... 141 , 142 , 143