| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi
RSS
środa, 18 lipca 2018

"Pracownicy socjalni z reguły nie stwierdzali nieprawidłowości i niedociągnięć, co stoi w sprzeczności z opiniami niemal 70 proc. seniorów uczestniczących w anonimowym badaniu ankietowym, według których otrzymywane wsparcie bywało niezadawalające. Badani ponadto skarżyli się, że odczuwają mocno swoje osamotnienie i brak częstszych kontaktów interpersonalnych. Zaznaczali, że nie mają możliwości porozmawiania z osobami świadczącymi pomoc, tylko zaspakajane są ich podstawowe potrzeby życiowe. Świadczona pomoc sprowadzała się do szybkiego i sprawnego załatwienia różnych spraw, często poza domem podopiecznego. Tylko 18 osób starszych uczestniczących w badaniu NIK (4 proc.) stwierdziło, że opiekunowie towarzyszą im w spacerach, rozmawiają z nimi i doradzają w sytuacjach problemowych"*. 

To tylko fragment bieżącego raportu NIK nt. opieki, a właściwie jej braku, nad seniorami ze strony państwa.

Proboszcz z pobliskiej parafii w Warszawie zaznaczę, a nie w Kozich Trąbkach czyli na głębokiej prowincji, ujął sprawę bardzo krótko i wstrząsająco. Po tegorocznej kolędzie wielokrotnie ogłaszał z ambony, iż poszukuje stałych wolontariuszy do pomocy osobom starszym i robienia porządków pod warunkiem, że nie będą to osoby wrażliwe, które mogą reagować wymiotami. O tym jak wygląda opieka nad starszymi osobami ze strony tzw. opiekunów socjalnych niech zaświadczy przypadek 85- letniej kobiety, którą opiekunka socjalna zamknęła w mieszkaniu na całe, tegoroczne Święta Wielkanocne, nie zostawiając nikomu klucza. Gdy znajoma staruszki bezskutecznie pukała sądząc, że starsza pani zasłabła, wezwała straż, która z hukiem wyważyła drzwi. Kobieta tymczasem siedziała na środku pokoju i płakała. Po tym jak zabrało ją pogotowie do szpitala, po kilku dniach nastąpił zgon.

Kilka miesięcy przed tym dramatem, miał miejsce zupełnie inny. Starsza pani (ta sama) całkowicie zapłakana, siedząc w otwartych drzwiach wzywała policję. Twierdziła, że jej opiekunka socjalna przyszła z koleżanką i... z domu zginął telefon oraz pieniądze. Na ile te zarzuty potwierdziła policja, która przyjechała na miejsce zdarzenia, tego nie wiem, ale wiem na pewno, że państwo nie zdaje egzaminu z opieki senioralnej. Na miejscu odpowiedniego resortu wzięłabym się ostro do roboty. Uwaga! Ten problem dotyczy także innych krajów europejskich np. Austrii. To jest niedopuszczalne, aby starsi ludzie, dosłownie i w przenośni, gnili w swoich domach, tak jak niedopuszczalne jest aby UE chowała głowę w piasek w tym względzie. Tym bardziej, że to co potrzebne najbardziej to sprawna ogranizacja, uczciwość i empatia. Jeśli szkoła nie będzie przekazywała konkretnych kompetencji społecznych i emocjonalnych, to zawsze jako społeczeństwo będziemy borykać się z wieloma problemami, bo największym problemem jest czynnik ludzki. Jak powiedział Horst Kohler (prezydent Niemiec): "Istnieje na świecie tylko jedna rzecz, która jest bardziej kosztowna niż edukacja - brak edukacji". Dodajmy szybko - brak właściwej edukacji, bo ogromna liczba absolwentów szkół nie nabywa żadnej z cech, przygotowujących do życia: wiary w siebie, solidnej wiedzy, wewnętrznej motywacji, skutecznej komunikacji i zbioru innych wartości dotyczących poszanowania życia, rzetelności, czy uczciwości.  I jeszcze jedna dygresja, której nie odpuszczę. Rząd RP podjął pomysł, aby osoby niepełnosprawne były pośrednio finansowane przez milionerów (osoby o bardzo wysokich dochodach). Dlaczego jednak nie opodatkować osoby uzależnione od alkoholu? Czy gros niepełnosprawnych to nie ofiary wypadków, spowodowanych przez alkoholików? Dlaczego lekarz prowadzący działalność gospodarczą jest opodatkowany podatkiem 20%, podczas gdy właściciel sklepu prowadzący sprzedaż alkoholi powyżej 1,5% zaledwie podatkiem 5,5%?!!?!?! Wiadomo, że ten lekarz przerzuci swój wysoki podatek na pacjentów (wyższe koszty usług), a kto zapłaci za koszty niskiego podatku od alkoholi???

MY, WSZYSCY. I całe następne pokolenia.

Co należy zrobić? Skatalogować usługi opiekunów socjalnych, weryfikować je znienacka i rzetelnie, zapewnić osobom potrzebującym całodziennej opieki możliwość przebywania w ośrodku dziennym lub całodobowym (w zależności od stanu zdrowia). Nade wszystko należy zatrudniać ludzi o właściwych kompetencjach i wartościach. Już samo słowo "człowiek" do wielkich, humanitarnych rzeczy zobowiązuje!

 

*https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/seniorzy-bez-opieki.html 

20:18, teologia3
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lipca 2018
poniedziałek, 16 lipca 2018
piątek, 13 lipca 2018
czwartek, 12 lipca 2018

http://stopnop.com.pl/

Projekt poparłoby więcej osób, gdyby akcja była bardziej nagłośniona/ medialna. Wśród popierających jest m.in. KUKIZ'15.

14:29, teologia3
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 lipca 2018

Świat nas uczy, że w życiu liczy się tylko sukces.

A Bóg nam mówi, że największym sukcesem jest miłość.

08:08, teologia3
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 lipca 2018

Jesteśmy w trakcie obchodów 75 rocznicy rzezi dokonanej przez Ukraińców, w której w sposób bestialski zostało zamordowanych ok. 130 tys. Polaków tylko dlatego, że mieszkali na Ukrainie i byli Polakami. Film Wojciecha Smarzowskiego pt."Wołyń" obnaża na ile może tą okrutną prawdę. Jeszcze głośniej o tej prawdzie mogą krzyczeć ekshumowane ciała w grobach zbiorowych ofiar ludobójstwa i zapewne dlatego strona ukraińska tak się przed tą ekshumacją wzbrania. Uważam, że sprawa jest na tyle poważna, że powinniśmy uzależnić wizy wjazdowe dla Ukraińców od możliwości przeprowadzenia ekshumacji. W tym miejscu zapewne podniesie się niejeden głos dotyczący konieczności sprowadzania na nasz rynek imigrantów, spośród których pierwsze miejsce zajmują właśnie Ukraińcy, a drugie... Niemcy (sic!). Tylko czy naprawdę potrzebujemy imigrantów??? Co z Polakami, którzy za rządów PO-PSL masowo emigrowali za chlebem, a teraz nie przekonuje ich powrót za 2-3-4 tysiące złotych, najczęściej w ramach własnej działalności i umów śmieciowych? Co z Polakami wysiedlonymi na Wschód i zamieszkującymi na Wschodzie? Dlaczego Niemcy potrafiły bardzo skutecznie sprowadzić setki tysięcy swoich rodaków z Kazachstanu i okolic, a my nie!

Imigranci łatający dziurę na rynku zatrudnienia nie przyczyniają się ani do poprawy prawa przez rząd, ani do większego respektowania praw pracowniczych (a w tym obszarze jest w naszym kraju szczególnie wiele do zrobienia), ani do wyższych zarobków pracowników. Przeciwnie. Tylko w czasie jednej z moich wizyt w banku usłyszałam o kilku osobach, które przyszły do wielkiej instytucji kredytowej po poźyczkę w kwocie 1-2,5 tysiąca złotych. Gdzie zatem Polska mlekiem i miodem płynąca, z wystąpień objazdowych PiS, które mają obecnie miejsce? Tak, są pewne zmiany in plus, ale 3/4 jest nadal do zrobienia. Potrzeba wyższych wartości i wyższego poziomu energii, bez naśladowania najgorszych wzorców korporacjonizmu.  

Jedną z największych chorób XXI wieku jest... powierzchowność. Ślizgamy się problemach, nie przeprowadzamy dogłębnej analizy, nie wnikamy w przyczyny, a potem oszukujemy samych siebie, że problem rozwiązaliśmy i że inaczej się nie da. To się dzieje w szkole, u lekarza, w sądzie, w prokuraturze... praktycznie wszędzie. Zachowujemy się jak dentysta, który widząc próchnicę, nie oczyszcza zęba, tylko nakłada kiepskiej jakości plombę, a potem dziwi się, że boli i zaraz przestaje się dziwić, bo wbudowane mechanizmy obronne wytłumaczą każde dyletanctwo.

Ciekawym zagadnieniem jest druga pozycja Niemców na liście imigrantów w Polsce, którzy mówią - jak doniósł dzisiejszy "Poranek siódma - dziewiąta" na falach Radia Warszawa - że w Polsce czują się bardziej wolni i jako przykład podają możliwość uczenia dzieci w domu, która jest w Niemczech zabroniona. Współczesny model szkolnictwa to feudalny i szkodliwy przeżytek, więc zgadzam się całkowicie w tym aspekcie z naszymi sąsiadami, ale widzę też za tym pragnieniem wolności w szkolnictwie ucieczkę od jeszcze groźniejszego genderyzmu i kar, którym poddawani są rodzice w Niemczech, jeśli nie wyrażają zgody na tą szkodliwą ideologię wobec własnych dzieci.  

 

 

 

10:34, teologia3
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 lipca 2018

Bóg jest blisko i mówi do każdego z nas, ale spotyka się tylko z tymi, którzy chodzą Jego drogami.

Bo mozna być blisko kogoś i wcale go nie spotkać!

10:24, teologia3
Link Dodaj komentarz »

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,23649180,prezes-naduzyl-uprawnien-wobec-stewardess-to-sa-pomowienia.html

Większość urzędników państwowych nigdy nie pracowała w korporacji i nie ma bladego pojęcia, jak ona wygląda, dlatego (chyba dlatego?) przyjmują korporacyjny model działania, w którym po pierwsze, po drugie i po trzecie liczy się zysk. Czy naprawdę zysk jest taki ważny i jakie wartości trzeba często poświęcić, by go osiągnąć - o tym w późniejszym czasie. 

10:19, teologia3
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 lipca 2018

Powinien powstać Międzynarodowy Trybunał Historyczny Pojednania i Pokoju, który badałby wszystkie zbrodnie wojenne w okresie ostatnich 200 lat, oceniałby ogrom strat i nakładałby kary zadośćuczynienia, przede wszystkim w formie materialnej (np. przez poprawę infrastruktury), by ominąć ewentualne pułapki oszustw i korupcji, i by to zadośćuczynienie służyło całemu społeczeństwu, a nie tylko niektórym grupom.

Orzeczenia tego Trybunału, działającego "z urzędu" i złożonego z ludzi o wybitnych kompetencjach moralnych, byłyby obowiązujące społeczność międzynarodową i raz na zawsze kładłyby kres wszelkim roszczeniom.

To nie tylko dlatego, by sprawiedliwości stało się zadość, ale także po to, aby upiory historii i dawno zadanych ran, nie powstawały więcej i nie jątrzyły. Aby nikt więcej nie miał także ochoty poddawać się im teraz i w przyszłości. Rzecz bowiem w tym, że właśnie w ciągu ostatnich 200 lat wiele narodów doświadczyło holokaustu. Byli to nie tylko Żydzi - o czym wszyscy dobrze wiemy, ale również Polacy, którzy przez 123 lat nie mieli swojego państwa (zabory rosyjsko-prusko-austriackie) i doświadczyli zbrodni XX wieku, w tym m.in. w Katyniu (Rosja) i na Wołyniu (Ukraina); byli to Ormianie eksterminowani przez Turcję; mieszkańcy Afryki, na których mordów dokonywały tzw. cywilizowane kraje zachodnie; były to także inne narody. Jest takie ciekawe powiedzenie, że brakującym ogniwem pomiędzy szympansem a człowiekiem cywilizowanym w teorii Darwina, jesteśmy właśnie... my! 

Może zatem najwyższy czas, by odnaleźć w tym współczesnym świecie człowieka cywilizowanego i naprawić dokonane krzywdy.     

https://www.teleman.pl/tv/Wolyn-Nierozliczone-Ludobojstwo-1504313

https://www.teleman.pl/tv/Wolyn-1632691

ps. Ten wpis musiał się spodobać Panu Bogu, bo kilka godzin później znalazałam, leżący na drodze wielki bukiet pięknych, pąsowych róż. Powędrowały do parafialnego kościoła, w którym ołtarz tego dnia - jak rzadko kiedy - nie miał żadnych, kwiatowych dekoracji. 

13:12, teologia3
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 lipca 2018

http://www.empik.com/natura-plus-zdrowie,p1133379162,prasa

W ostatnim numerze kwartalnika "Natura plus zdrowie" (numer 09/2018) jest szalenie ciekawy artykuł, przedruk z książki pt."Nie spiesz się do trumny. Czy zdrowiej jest umrzeć?" czeskiego autora - Tomasa Kaspara, która właśnie ukazała się w Polsce, a w Czechach jest już bestsellerem! Otóż jak czytamy we fragmencie, skuteczność chemioterapii to ok. 30% w leczeniu raka, czyli efektywność którą sami lekarze oceniają jako poziom placebo. Rzeczywista skuteczność, z uwagi na to, że większość pacjentów jednak umiera po kilku latach (a to obtrąbiane jest jako sukces) wynosi ok. 3%. Tymczasem medycyna nieakademicka (metody alternatywne, ale broń Boże niemające nic wspólnego z duchowością - red.) ma skuteczność co najmniej na poziomie 40% rzeczywiście wyleczonych pacjentów, gdy rak zanika i już nie wraca. Dla większości osób będzie to pewnie szokiem, że "chemioterapia powstała z broni masowego rażenia, z bojowego środka zwanego iperytem. Chemicy wymienili w nim tylko jeden atom, aby nie zabijał tak szybko. Są to tak silne trucizny, że ludzie pracujący z tymi chemicznymi substancjami stosują najpotężniejsze przeciwchemiczne środki ochronne"*

To między innymi z tego powodu, warto poprzeć procedowaną obecnie w Sejmie RP petycję o powstanie komisji śledczej ds. szczepień i funkcjonowania służby zdrowia.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=PETYCJA&NrPetycji=BKSP-145-342/18

Proszę poprzyjcie gorliwie ten wniosek! Tu ważą się losy nas i wielu innych pokoleń.

*źródło: "Natura plus zdrowie", numer 09/2018 s. 69

 

09:11, teologia3
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 lipca 2018

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-07-02/sejmowa-komisja-powolala-specjalna-podkomisje-ws-projektu-zatrzymaj-aborcje/

PiS (przede wszysktim z tego powodu) zasługuje na votum nieufności, i tak jak konsekwentnie projekt ratowania ludzkiego życia jest Sejmie przerzucany z jednej komisji do drugiej bez wyraźnego, pozytywnego efektu - "gorący kartofel", tak trzeba konsekwetnie wyrazić swoją dezaprobatę w nadchodzących wyborach z tego, że czołowa partia w Europie wpisuje się w zachodnią ideologię śmierci.   09:00, teologia3
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 lipca 2018

"Bóg nie uczynił śmierci i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, aby było, i byty tego świata niosą zdrowie: nie ma w nich śmiercionośnego jadu ani władania Otchłani na tej ziemi. Bo sprawiedliwość nie podlega śmierci. Dla nieśmiertelności bowiem Bóg stworzył człowieka, uczynił go obrazem swej własnej wieczności. A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą" (Mdr 1,13-15;2,23-24).

09:24, teologia3
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 czerwca 2018

https://pl-pl.facebook.com/PatrykJaki/

Wczoraj na warszawskich Bielanach odbyło się spotkanie kandydata na urząd prezydenta m. st. Warszawy - wiceministra sprawiedliwości i posła na Sejm RP - P. Patryka Jakiego z mieszkańcami miasta. P. Patryk Jaki mówił o tym, że Warszawa potrzebuje rzeczywistych zmian, np.: budowy licznych przedszkoli i żłobków, budowy 5 mostów, budowy obwodnicy rugującej korki i smog, przywrócenia do życia licznych i zrujnowanych obecnie obiektów sportowych (np. Stadionu Gwardii czy Skry) z zajęciami dla dzieci i młodzieży (bezpłatnymi lub nisko odpłatnymi); znacznie szybszej budowy metra (np. w Madrycie tylko podczas jednej kadencji burmistrza powstało 50 km. metra, podczas gdy PO w czasie kilkunastu ostatnich lat wybudowało raptem ok. 9 km.). Urzędy powinny działać przez co najmniej 2 dni w tygodniu do godz. 20.00 z możliwością odwiedzin urzędnika w mieszkaniach osób niepełnosprawnych i starszych. Patryk Jaki mówił także o konieczności powstania "domu wytchnienia", w którym opiekunowie osób niesamodzielnych na określony czas mogliby zostawić swoich podopiecznych pod profesjonalną opieką lekarzy i pielęgniarek. Poruszona została także kwestia możliwej 5 - krotnie szybszej budowy mieszkań komunalnych i lokali socjalnych i inne palące sprawy stolicy... 

Prezentację programu dla Warszawy wielokrotnie przerywano gromkimi brawami, a całą prezentację zakończyła owacja na stojąco. Nic dziwnego. Warszawa potrzebuje uczciwych i oddanych ludzi, wrażliwych społecznie, którzy znają jej potrzeby i odważnie stawią czoła problemom.

10:52, teologia3
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 czerwca 2018

Szanowni Państwo,

 

W związku z warunkami panującymi w zakładach karnych i wielkim Świętem – setnej rocznicy odzyskania
przez Polskę niepodległości w roku bieżącym, należy pilnie rozważyć:  

1) wprowadzenie rozwiązań prawnych, mających na celu ułaskawienie wszystkich przebywających w zakładach karnych z karą pozbawienia wolności do roku czasu oraz zmniejszenie zakresu kary co najmniej o rok dla więźniów pozostałych,  

2)  wprowadzenie przepisów służących prawdziwej socjalizacji osób odbywających karę pozbawienia wolności i szanujących ich niezbywalne prawo do zachowania własnej godności, w tym odnoszących się do:

a) zwiększenia min. powierzchni przypadającej na jednego więźnia do co najmniej 3 m. kw. zgodnie z międzynarodowymi standardami (obecnie 1,5 m. kw.); aż 13 zakładów karnych pozamykano i ok. 5 tys. miejsc czeka wolnych,

b) umożliwienia korzystania przez więźniów z kąpieli w wymiarze 14 razy w tygodniu (2 x dziennie, rano i wieczorem). Dotychczasowa praktyka kąpieli raz w tygodniu jest rażąco niehumanitarna i może być powodem różnych chorób, w tym także chorób psychicznych,

c) przypisania jednej toalety dla max. 5 więźniów,

d) wprowadzenia monitoringu z kamer do wszystkich pomieszczeń zakładu karnego, również do korytarzy i tuneli,    

e) osadzenia więźniów w jednej celi w taki sposób, aby wymiar kary poszczególnych więźniów był jak najbardziej zbliżony, a różnica między najniższą a najwyższą karą nie przekraczała 2 lat. Chodzi o to, aby ktoś kto dopuścił się drobnej kradzieży i odsiaduje kilka miesięcy kary pozbawienia wolności, nie przesiadywał w jednej celi z groźnymi przestępcami, którym grozi dożywocie,

f) zapewnienia więźniom swobodnego dostępu do kapłana, psychologa, wychowawcy, Mszy św. niedzielnej, bieżącej prasy, książek, możliwości korzystania z radia oraz telewizji,

g) większego upowszechnienia pracy w zakładach karnych. Każdy osadzony powinien mieć obowiązek przynajmniej częściowego partycypowania w kosztach swojego utrzymania. W tym celu powinny być też prowadzone państwowe kursy zawodowe umożliwiające naukę lub zmianę zawodu,      

h) personelu zakładów karnych, który powinien obligatoryjnie rotować co kilka lat np. co 4. Medycyna pracy dla tych osób powinna wnikliwie weryfikować czy od strony psychicznej i psychologicznej nie tylko są one zdolne do wykonywania zawodu, ale przede wszystkim czy są wartością dodaną w socjalizacji skazanych.  Celem państwa powinno być przywrócenie skazanych jako zdrowej tkanki społecznej do pozostałej części społeczeństwa. Wtedy i tylko wtedy całe społeczeństwo na tym korzysta. Celem państwa nigdy nie powinna być „produkcja recydywy”.

i) przydzielenia kuratora na okres roku dla wszystkich kończących karę pozbawienia wolności, którego celem będzie doraźna pomoc w przywróceniu skazanego do życia w społeczeństwie, w tym pomoc w znalezieniu pracy i samodzielnego pokoju\ mieszkania. Mam tu na myśli szczególnie te osoby, którym z powodu braku pracy i\ lub mieszkania grozi powrót do patologicznego środowiska. Państwo polskie powinno być gotowe na „powrót skazanych” i mieć specjalnie dobrane oferty pracy dla takich osób oraz propozycje miejsc zamieszkania.

j) zastosowania w żywieniu osadzonych zdrowej diety z dużą ilością świeżych warzyw i owoców (kosztem zmniejszenia porcji mięsnych) oraz wprowadzenia możliwości uprawiania dyscyplin sportowych (obniżenie agresji, rozładowanie emocji).  

Na podst. art. „Bagno idemoralizacja” (tygodnik „Przegląd” z 7-13.05.2018r.)

     

08:28, teologia3
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 czerwca 2018

 https://www.youtube.com/watch?v=Q9O6DmE-BNU

 

Psalm 143

Psalm Dawidowy. 
Usłysz, o Panie, moją modlitwę,
przyjm moje błaganie 
w wierności swojej, wysłuchaj mnie w swej sprawiedliwości! 
Nie pozywaj na sąd swojego sługi, 
bo nikt żyjący nie jest sprawiedliwy przed Tobą. 
Albowiem nieprzyjaciel mnie prześladuje: 
moje życie na ziemię powalił,
pogrążył mnie w ciemnościach jak dawno umarłych. 
A we mnie duch mój omdlewa, 
serce we mnie zamiera. 
Pamiętam dni starodawne, 
rozmyślam o wszystkich Twych dziełach, 
rozważam dzieło rąk Twoich. 
Wyciągam ręce do Ciebie; 
moja dusza pragnie Ciebie jak zeschła ziemia. 
Prędko wysłuchaj mnie, Panie, 
albowiem duch mój omdlewa. 
Nie ukrywaj przede mną swego oblicza, 
bym się nie stał podobny do tych, co schodzą do grobu. 
Spraw, bym rychło doznał Twojej łaski, 
bo w Tobie pokładam nadzieję.
Oznajmij, jaką drogą mam kroczyć,
bo wznoszę do Ciebie moją duszę. 
Wybaw mnie, Panie, od moich wrogów, 
do Ciebie się uciekam. 
Naucz mnie czynić Twą wolę,
bo Ty jesteś moim Bogiem. 
Twój dobry duch niech mnie prowadzi 
po równej ziemi. 
Przez wzgląd na Twoje imię, Panie, zachowaj mię przy życiu; 
w swej sprawiedliwości wyprowadź mnie z utrapień! 
A w swojej łaskawości zniszcz moich wrogów 
i wytrać wszystkich, którzy mnie dręczą,
albowiem jestem Twoim sługą. 

23:05, teologia3
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 czerwca 2018
sobota, 16 czerwca 2018
piątek, 15 czerwca 2018
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 146