Blog > Komentarze do wpisu

JAK ZAŁOŻYĆ SIEĆ WiFi - PROSTA, KOMPLETNA INSTRUKCJA, ZA FREE :)

Ponieważ cały ten blog ma za zadanie służyć człowiekowi i są w nim same słuszne rzeczy (naprawdę nie inaczej :), niech Was nie zdziwi informacja o założeniu sieci WiFi, tym bardziej że wzmianki w Internecie na ten temat są dość skromne, równie skromnie rzecz ujmując. Autorowi notki składam bardzo gorące podziękowania i czekam na inne pomysły :)

 

Jak założyć sieć WiFi i podłączyć router do sieci kablowej UPC.

 

Jeśli Twoim dostawcą internetowym jest UPC i chcesz pozbyć się kabla, który ciągnie się w nieskończoność po całym domu, i chcesz bezprzewodowo korzystać z sieci, możesz śmiało skorzystać z oferty ww. operatora. Usługa ta jednak wynosi obecnie 100 zł. za router (jednorazowa oplata)  plus 19.90 zł miesięcznie. Pytanie jakie się nasuwa jest proste: opłata za router ok., ale dlaczego jeszcze 19.90 miesięcznie? Cóż zatem? Otóż w dość prosty sposób sami możemy założyć sieć WiFi i jest to całkowicie legalne. Jak to zrobić?

Przede wszystkim sami musimy nabyć router. Sprawdź w pobliskim sklepie z elektroniką, czy chociażby w Internecie jak kształtują się ceny (porównaj na ceneo.pl lub skapiec.pl). Jaką wybrać firmę urządzenia?
Może to być prosty model TP-LINK lub D-LINK z ceną do 100 zł. Ja zakupiłem D-LINK DIR605L za 99 zł. Jeśli mamy już router, trzeba go skonfigurować. Instrukcja dołączana do tego urządzenia może być trochę myląca, wiec proponuję wykonać następujące kroki:

1. Wyłącz komputer.

2. Podłącz router z modemem UPC. Używając kabla Ethernet-owego (znajdziesz go w pudelku wraz z zakupionym routerem, choć może też być jakikolwiek inny kabel  typu  Ethernet, nawet ten który wcześniej otrzymałeś od UPC)  podłącz router (wyjście WAN/INTERNET = żółte gniazdko w routerze D-LINK 605L) do modemu ADSL, który dostarczyła firma UPC (wyjście Ethernet z tyłu modemu, powinno być tylko jedno).

3. Podłącz modem UPC do kontaktu.

4. Podłącz router do kontaktu.

5. Poczekaj chwilę, aż zaświecą się diody na modemie (4 wraz diodą Ethernet) i routerze pokazujące ,iż połączenie internetowe ma status aktywny.

6. Włącz komputer, system powinien automatycznie wykryć router. Nie zapomnij włączyć też opcji Wireless w komputerze, aby nowe połączenie mogło być wykryte. Po uruchomieniu komputera pojawi się okno ustawień (ikona komputera na po prawej stronie paska zadań). Nadaj nowej sieci nazwę jaką chcesz - zaakceptuj hasło. Pamiętaj Twoja sieć powinna być 'zahasłowana', aby inne niepożądane osoby nie korzystały z Twojej sieci internetowej. Ustaw
logowanie automatyczne, aby nie wprowadzać hasła każdorazowo.

6a.Uruchom przeglądarkę internetową (preferowany przez producentów routerów jest Internet Explorer) gdzie pojawi się okno konfiguracji routera. Jeśli nie, wpisz: http://192.168.1.1.

6b. Pierwszy krok to prośba o PIN: znajdziesz go na z boku lub na spodzie routera. Wpisz i zaakceptuj.

6c. Dalej: Login Name:   admin      Password:    /zostaw puste/

6d. Połączenie Internetowe/Protokół: wybierz z menu 'Dynamic DHCP' - musi być dynamiczne, bo UPC zmienia adresy DNS co tydzień, wiec nie ma co ręcznie ustawiać na statyczne. Jeśli jest ok. i zostaliśmy przepuszczeni dalej, to znaczy że sieć jest już założona i możemy sprawdzić czy Internet działa wchodząc na wybraną stronę WWW. Jeśli na tym etapie jednak pojawiła się informacja, że nie  można wykryć połączenia DHCP, to spróbuj odłączyć router od prądu na 15 sekund. Podłącz ponownie i wykonaj wszystkie kroki od 6a wzwyż. Jeżeli nadal nie działa, odłącz od prądu modem UPC oraz router. Po chwili podłącz obywa urządzenia. Wykonaj jeszcze raz kroki od 6a. Nadal error message? Zresetuj modem UPC, a następnie
router : z tyłu obydwu urządzeń znajdziesz mały, okrągły wlot, może być podpisany RESET. Weź długopis i wciśnij końcówkę: przytrzymaj przez kilka sekund. Komputer powinien być włączony cały czas. Należy wspomnieć, iż sieć którą założyłeś (nadając jej własną nazwę itp.) zostanie skasowana przy resecie i trzeba ją postawić od nowa, choć może to być ta sama nazwa.

Jeżeli nadal jest problem, jedyne co pozostaje to poprosić kogoś znajomego, aby pomógł w konfiguracji. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, pozostaje... UPC. Skontaktuj się z nimi telefonicznie, wybierając po kolei opcje Obsługa techniczna/Internet/WiFi. Może  to być zaskakujące, ale UPC udzieli nam informacji nawet jeśli nie skorzystaliśmy z ich usługi abonamentowej  za 19.90 zł.  Wyjaśnij na jakim konkretnie etapie konfiguracji masz problem. Tutaj duży plus dla UPC, bo pomoc jaką udzielają jest bardzo rzeczowa i fachowa.

 

niedziela, 07 października 2012, teologia3

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Tomek, 78.152.243.*
2012/10/07 13:06:07
Dziekuje bardzo. Buziaczki-)))
-
Gość: trefl, *.dynamic.chello.pl
2013/12/06 23:52:54
trochę w skrócie ale ok natomiast tu trochębardziej szczegółowo www.slow7.pl/windows-7/114-wifi-bez-tajemnic
pzdr